Haber

Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Tutuk: “Su kesintisi yapmamıza gerek kalmayacak”

Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Tutuk: “Su kesintisi yapmayacağız”

YALOVA – Yalova Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Tutuk, şehrin içme suyu ihtiyacını karşılayan Gökçe Barajı’nın doluluk oranından endişe edilecek bir durum olmadığını belirterek, “Su vermemize gerek kalmayacak. keser.”

Yalova Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Tutuk, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kentteki bir otelde basın mensuplarıyla görüşmeye geldi. Burada yapılan ve yapılacak çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Tutuk, yaklaşık 1 aylık suyunun kaldığı söylenen Gökçe Barajı ile ilgili endişelenecek bir durum olmadığını söyledi. Tutuk, bu süreçte herhangi bir su kesintisi olmayacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Mevcut suyu düşünün arkadaşlar 5 milyon metreküp su çıkmıyorsa bizim derelerimizden su çıkmıyorsa Kurtköy’deki 2 dereden ve yeni mahallenin derelerinden su gelmiyorsa 30. Bu nedenle barajımızda bu susuzluk dönemini çok rahat geçireceğimize inanıyorum.”Su kesintisi yapma ihtiyacı hissetmeyeceğiz. Şu anda barajımızın seviyesi düşmüyor. Evet yüzde 20’lere düştük ama kolay kolay yüzde 10’lara düşmeyecek. Ay’ı çıkaralım, inanıyorum ki Mart’ta kapakları açacağız.”

25 milyon metreküp yeni baraj

36 milyon metreküp kapasiteli mevcut Gökçe Barajı’nın yanına 25 milyon metreküp Gökçe 2 Barajı’nın da yapılacağını belirten Tutuk, “Yeni barajı 5 yıllık yatırım programına aldık. Yalova’ya tarım geldi, talimat verdi. Gökçe 2 Barajımız da önümüzdeki yıl içinde devreye girecek. Yaklaşık 60-70 milyon metreküplük bir kapasite bize 50 yıl yeter” dedi.

Ana boru hattı yenileniyor

Ana boru hattının 500 milyon liralık yatırımla yenilenmeye başladığını belirten Tutuk, “Ana boru hattının sınırında yüzde 20 kaçak var. 1999 depreminde 26 yerinden kırıldı. Artık boru hattının kaçırdığı yer belli oldu. 70 kilometrelik sınırı yerin altından yeniliyoruz. Hayati değeri var. Burada da elimizi taşın altına koyduk. Şu anda 3-4 kilometre uzaklıkta. Çalışmalar hızla ilerliyor” dedi.

Kentsel dönüşümde yüzde 85 anlaşma oranı

Yalova’nın en önemli sorunlarından biri olan kentsel dönüşüm konusunda çalıştıklarını anlatan Tutuk, “Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm yıllardır konuşuluyor. Kimse buralara kadar getiremezdi. Allah çalışanlardan razı olsun. . Başardık. Oradaki tüm hak sahipleriyle tek tek toplantı salonumuzda görüştük. Tek tek arkadaşlarımızı bu projenin başarılı olacağına ikna ettik. Yüzde 85 ile anlaşma sağladık. Bu Türkiye’de rekor” dedi. dedi.

Tutuk, mart ayında bölgede şantiyelerin kurulacağını ve yeni binaların inşaatına başlanacağını da kaydetti. Tutuk, merkezdeki 5-6 katlı binaların dönüşümünün de önünü açtıklarını söyledi.

Çevre yolu trafik sorununu yüzde 50 çözecek

Yalova Güney Çevre Yolu Projesi kapsamında 6 kilometrelik yol koridorunu 18 başvuru yaparak hizmete açtıklarını belirten Tutuk, projenin 5 yıllık yatırım programında olduğunu anlattı. Karayolları ile protokol yapacaklarını belirten Tutuk, şunları kaydetti:

“İhaleyi 2023’te yapmakta ısrar edeceğiz. Şu anda ihalenin yapılmasında bir sıkıntı yok. Bakanlığımızın ve karayollarının yatırımı. Biz sadece yapılmasında ısrar ediyoruz. Aslında olması gereken de bu.” 5 yıl içinde yapılır.Aradan 1-2 yıl geçti.Ama şundan dolayı inanıyorum ki 2023 yılında o yol ihalesi yapılırsa Çınarcık,Armutlu,Termal ve Teşvikiye’den gelen tüm araçlar direk bağlanacak. oradan Bursa yoluna. Bu Yalova şehrinin trafik sorununu yüzde 50 çözecek. Biz çok önemsiyoruz ve istiyoruz.”

Etkinlikte KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile telefonda görüşen Tutuk, kendisini Yalova’ya davet etti. Tatar, Yalova’ya geleceğini söylerken, gazetecilerin de günlerini kutladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu