Ekonomi

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan kuru soğan açıklaması

Bakanlıktan soğan üretimi ve piyasaya arzına ilişkin yapılan açıklamada, Türkiye’de son 10 yıllık ortalamaya göre, 2 milyon 100 bin ton kuru soğan üretilen 2022’de 2 milyon 350 bin tonüretimi dikkat çekti.

Açıklamada, ” Türkiye İstatistik Kurumu’nun bilgisine göre 2021/2022 pazarlama yılında yerli kullanım ölçüsü 2 milyon 87 bin ton, yeterlilik oranımız ise yüzde 114,7. Bu bilgilere bakıldığında kuru soğan üretiminin ihtiyaçlarımızı karşılayacak düzeyde gerçekleştirildiği görülmektedir. Sahip olduğumuz araziler ve farklı coğrafi bölgelerimizde değişen iklim özellikleri, ülkemizin bir yerinde hasat yapılırken bir başka yerinde ekim yapılmasına imkan vermektedir. Böylece insanımızın beslenme ihtiyacı kesintisiz olarak karşılanmış oluyor.‘ belirtildi.

Açıklamada, geçen yıl hasat edilen ve depolanan kuru soğan tüketiminin yıl boyunca devam ettiği belirtilirken, şunlar kaydedildi:

“Ülkemizin güney bölgelerinde de yeni üretim döneminin ilk hasadı başladı. Bu kapsamda Nisan ayının prestijiyle Adana ve Hatay illerinde de ilk soğan hasadı başladı. İçinde bulunduğumuz bu dönemde, verim geçen yıla göre daha yüksek.2022 yılında Adana ve Hatay illerinde 272 bin ton.İlk sezon soğan üretiminin bu yıl 284 bin tona çıkması bekleniyor.Yeni hasatlarla birlikte üretilen ve artmaya başlayan soğan miktarı sofralarımıza gelinmesi halkımızın ihtiyacını karşılayacak düzeydedir.”

arapgirhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu