Yaşam

Lastiğinizin Üzerindeki Yazı Ne Anlama Geliyor? Bu İçerikte Anlatıyoruz

Otomobilin olmazsa olmazlarından biri olan lastikler hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? İşte bu içeriğimizde lastiğinizin üzerindeki yazıların anlamlarını açıklıyoruz!

ilk 3 haneli sayı

Bu lastik örneğinde de görülen ilk 3 haneli sayı yani 195, diğer sayılar ise lastiğin metrik milimetre cinsinden genişliğinin ölçüsüdür. Yani burada 195, lastiğinizin 195 mm genişliğindedir.

2 haneli sayı

Eğik çizgiden sonraki 2 haneli sayı, lastiğinizin yanağının yüksekliğini temsil eder. Sayı milimetre cinsinden hesaplanmaz, en boy oranı ölçüsü yapılır.

R

Radyal anlamına gelen R harfi, binek otomobiller için ortak bir lastik yapısını ifade eder.

son Konu

R harfinden hemen sonraki son rakam, lastiğin takılacağı jantın çapıdır. İnç cinsinden hesaplanmıştır. Yani ’17’, bu lastiğin 17 inç jant üzerine monte edileceği anlamına gelir.

Üretim tarihi

4 haneli 4708 metni aslında lastiğin üretim tarihini ifade eder. İlk iki sayı yayınlandığı haftayı, son iki sayı ise yayınlandığı yılı gösterir. Yani 2008’in 47. haftasında 4708 etiketli bir lastik üretildi.

2 haneli sayı ve sonundaki harf

Hızı ve yüksek indeksi temsil eden bu rakam ve harfler de sıklıkla kullanılmaktadır. Bu örnekte 99W üzerindeki 99 kelimesi 775 kg ağırlık taşıyabileceğini, W harfi ile ise maksimum 270 km/s hıza çıkabileceğini belirtmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu